Pajzsmirigy labor
Ha orvosa gyanakszik arra, hogy a pajzsmirigyhormonok szintje kibillent, széles körű szűrővizsgálatokat rendelhet el, például T4 vagy a pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) vizsgálatot. Ha ezek az eredmények kórosnak mutatkoznak, a szakember további vizsgálatokat rendelhet el a probléma okának pontos megállapításához.
Pajzsmirigy vérvizsgálat: TSH-vizsgálat
A TSH-vizsgálatot annak megállapítására végzik, hogy a pajzsmirigy megfelelően működik-e. A vizsgálat a pajzsmirigybetegségek kimutatására alkalmas, akár még a tünetek jelentkezése előtt. A TSH-t az agyában lévő agyalapi mirigy termeli, amely arra utasítja a pajzsmirigyet, hogy állítsa elő és bocsássa a pajzsmirigyhormonokat a vérbe.
A TSH-vérvétel általában nem az egyetlen, amelyet a pajzsmirigyzavarok diagnosztizálására használnak. Más vizsgálatokat, mint például a T3 szabad frakció, a T4 szabad frakció, a reverz T3 és az anti-TPO vizsgálat szintén gyakran használatos annak megállapításához, hogy szükség van-e pajzsmirigykezelésre vagy sem.
Pajzsmirigy vizsgálat: anti-TPO
Az anti-TPO egyfajta autoantitest. Az autoantitesteket az immunrendszer termeli, és hasonlóak a vírusok és baktériumok ellen termelt antitestekhez, de a külső behatolók helyett az autoantitestek magát a szervezetet támadják meg. Ebben az esetben az anti-TPO a tireo-peroxidázt (TPO) támadja meg – ez egy, a pajzsmirigyben található enzim, amely a pajzsmirigyhormonok termeléséhez szükséges.
A TPO enzimet ért támadások blokkolják annak aktivitását, ami befolyásolja a pajzsmirigyhormonok termelését. Normális pajzsmirigyhormonszintű embereknél az anti-TPO magas szintje a vérben a pajzsmirigyproblémák jövőbeni kialakulásának fokozott kockázatát jelezheti. Emellett többféle pajzsmirigyrendellenességre utalhat, és olyan állapotokkal járhat együtt, mint például a Hashimoto-betegség és a Grawes-Basedow kór.
Pajzsmirigy vérvétel menete
A pajzsmirigypanel elkészítéséhez vérvételre van szükség, ami a következőképpen történik. Miután a páciens kényelmesen elhelyezkedett, egy szorító szalag kerül a felkarjára, amely abban segít, hogy a vénák megteljenek vérrel. Ezután a véna feletti bőrfelszín fertőtlenítése következik, majd a bőrön keresztül megszúrják a vénát egy tűvel, ami egy rövid ideig éles fájdalmat okozhat.
A tűhöz csatlakoztatott eszközön keresztül kis mennyiségű vért gyűjtenek különböző kémcsövekbe. Egy-egy cső maximum 15 ml vért gyűjt, és néhány másodperc alatt megtelik. A szorító szalagot ezután meglazítják, a tűt eltávolítják, végül a szúrás helyét leragasztják. Ezt a pontot legalább 2-3 percig érdemes nyomva tartani a véraláfutás, vérömleny elkerülése céljából.
