A műtét célja a homályos lencse eltávolítása és egy nagy precizitással gyártott, biokompatibils (a szövetekkel nem reagáló) műanyag lencse beültetése a szembe, ezzel a látási funkció és az életminőség javítása.
A műtétet általában helyi érzéstelenítésben végezzük, szükség esetén altatásban is történhet. Az érzéstelenítés módját az operáló orvos Önnel előzetesen megbeszéli. Közvetlenül az operáció előtt pupillatágító cseppeket fog kapni, helyi érzéstelenítés esetén érzéstelenítő cseppeket is. Előfordulhat, hogy a szem körüli szöveteket helyi érzéstelenítő injekcióval érzéstelenítik.
Altatásban végzett műtét esetén a műtéti előkészítésről az altató orvostól kap tájékoztatást.
A műtét alatt a hátán fekszik, a feje és a szeme letakarva, a biztos oxigén ellátása érdekében az izolálás alá oxigénben dús levegőt vezetünk. A műtét során a szürkehályogot /saját szemlencséjét egy precíz ultrahangos készülékkel mikrosebészeti úton eltávolítjuk. A műtét során fényjelenségeket, kaleidoszkóp szerű mozgásokat láthat, azonban folyamatosan a mikroszkóp fényébe kell tekintenie és szemét az orvosa utasítása esetén szabad csak mozgatnia. Amennyiben köhögési ingert vagy rosszullétet érez, orvosának a kezével jelezhet. A műtét folyamán előzetesen kiválasztott műlencsét ültetünk be, mely lehet hagyományos egyfókuszú vagy különböző típusú prémium lencse. Ezekről a lehetőségekről az orvosa előzetesen tájékoztatja. A műtéti végén a seb általában varrat nélkül is záródik, amennyiben nem, szükség esetén varrattal zárjuk. A műtét végén kötés kerül a szemre a szemgolyó védelme céljából.
A szembe ültethető műlencse egy speciális, összehajtható, biokompatibilis (szövetbarát) optikai tisztaságú műanyagból készül, melyet az elhomályosodott szemlencse műtéti eltávolítását követően, annak anatómiai helyére történő beültetésére fejlesztettek ki. Ezt a mindössze 13 mm teljes és 6 mm optikai átmérőjű lencsét egy 2 mm-nél alig nagyobb seben ültetjük be.
A monofokális műlencsék csupán egyetlen távolságra biztosítanak éles látást. Az ilyen műlencsék tervezése során általában a távoli látásélességet állítják be, a közeli és köztes távolságokra pedig szemüveget kell hordani. Amennyiben közeli távolságra állítja be orvosa, akkor az éles távollátáshoz lesz szüksége szemüvegre.
Amennyiben Önnek asztigmiája van, külön térítés ellenében, monofokális tórikus műlencsét ültetnek a szemébe.
Azoknak a betegeknek, akik monofokális lencsét kapnak és távolra állítják be az élességet, szinte minden esetben szemüveget kell hordaniuk a közeli látást igénylő tevékenységek végzéséhez, mint például az olvasáshoz, monitor és telefon használathoz.
Trifokális műlencsével a mindennapi tevékenységek elvégzéséhez szemüveg függetlenség érhető el az esetek többségében. A trifokális szembe ültethető műlencsék szürkehályog vagy tiszta lencsecsere műtétek során prémium megoldást jelentenek a szemüveg nélküli éleslátás biztosítására három fontos távolságra – olvasáshoz a közeli, monitorhoz vagy műszerfalhoz a köztes és a távoli.
Amennyiben Önnek asztigmiája is van, úgy az ezt korrigálni képes trifokális tórikus műlencse nyújt megoldást.
A trifokális műlencse a saját szemlencse helyére, optikai törőerejének pótlása céljából kerül beültetésre. Ez a prémium műlencse korrigálja a korábbi fénytörési hibákat, úgy mint a myopiát (rövidlátás), a hyperopiát (távollátás), vagy akár az asztigmiát és emellett szemüvegmentes látást biztosíthat már röviddel a műtét után az esetek többségében.
A trifokális műlencse optikai kialakításából adódóan szürkületben vagy az esti órákban a pontszerű fényforrások (pl. utcalámpa, gyertya stb.) körül körkörös fényjelenségeket észlelhet, mely a műtétet követő három – hat hónapban fokozatosan csökken, azonban teljesen nem szűnik meg.