A neurológiai vizsgálat menete:
A neurológiai vizsgálat két alapvető részből áll:
1. kórtörténet (anamnézis).
Megkérdezzük a megelőző betegségeket, illetve a jelen panaszok fennállásának idejét,a panasz jellegét, szükség szerint a környezet tapasztalatát a tünettel kapcsolatban (ennek főleg tudatzavaroknál, feledékenységnél van jelentősége).
Ezt követi a fizikális vizsgálat.
2. Fizikális vizsgálat (beleértve a tudati állapotot is)
Ilyenkor a koponya, a gerincoszlop eltéréseit, a mentális és járászavarokat, esetleges beszédzavart, az agyidegek működését, az izmok erejét, tömegét, a reflexeket, az érzőkör funkcióit, a koordinációs képességeket nézzük meg.
Szükség esetén a diagnózis alátámasztására, illetve egyéb lehetséges kórképek kizárására egyéb vizsgálatokat is lehet és kell is végezni. Ilyenkor – a feltételezett diagnózistól függően – kérünk képalkotó vizsgálatot (CT, MRI), ultrahang vizsgálatot (az agy vérellátási problémái esetén), rtg vizsgálatot (általában gerincbetegségek esetén). Adott esetben más szakorvos szakvéleményére vagy laboratóriumi vizsgálatra is szükség lehet – ezt mindig az aktuális helyzet dönti el.
Intézetünkben és neurológia magánrendelésünkben elérhető Respiratorikus pulzoxymetrias eszköz: alvászavarok, alvási apnoe szindróma gyanúja esetén mobil, a beteg otthonában 8 órás éjszakai rögzítésre alkalmas monitort adunk ki a beteg részére, mely az alvás alatti paramétereket rögzíti. Az adatok elemzése után adunk ki szakvéleményt a jogosítványhoz, illetve pozitív esetben a szindróma fennállás, súlyosság, és szükség szerint a további teendőkről (gyógyszeres terápia, illetve szükség szerint poliszomnogáfos vizsgálat).