A szemhéjplasztika célja a szemhéjak öregedésére, rugalmasságának elvesztésére tartós megoldást nyújtani. A felső és alsó szemhéjak bőre nagyon vékony, érzékeny terület, így a külső, környezeti hatások, a genetika és a kor miatt gyakran jelentkezhetnek panaszok, amelyek elsősorban esztétikai vagy pszichés problémákat okoznak, de előfordulhat, hogy a látást is akadályozza. A szemkörnyék plasztikára a felső szemhéjon a megnyúlt megereszkedett bőr ad okot, az alsó szemhéjon pedig gyakori problémák a „táskák”, a kinyúlt, ráncosodó bőr. Ezen beavatkozásra főként 40 éves kor körül jelenik meg az igény, de előfordulhat, hogy genetikai problémákból kifolyólag korábban kerül sor a beavatkozásra.
A műtét sebészi körülmények között általában zajlik helyi érzéstelenítésben. Helyi érzéstelenítés mellett lehetőség van altatásra vagy intravénás szedációra (éber altatásra) is. Az érzéstelenítés típusa a plasztikai sebész, az aneszteziológus és a páciens megbeszélése alapján történik. Műtét során a plasztikai sebész több technika segítségével végezheti el a kívánt beavatkozást.
Felső szemhéjplasztika esetén a szemhéjon található hajlatban ejtünk metszést, alsó szemhéjplasztika a szempillák alatt történik, így ezen metszéseket rejtik a hajlatok, gyógyulást követően nem lesznek láthatók. A bemetszést követően a megereszkedett bőr és zsírfelesleg eltávolításra kerül, majd vékony nem felszívódó fonalakkal zárjuk a bőrt.
A műtét egyedi igényektől és összetettségtől függően 30 perctől 2 óráig is tarthat.
A műtét jellege nem igényel szoros kórházi figyelmet így már a műtét napján hazatérhet a páciens. Kiegyensúlyozott életmóddal és óvatos, fokozatos mozgással 1-2 héten belül visszatérhet a megszokott napirendjébe. Varratszedés a műtétet követő 7. nap lesz esedékes.
A végleges forma a beavatkozást követő 3-6 hónappal később lesz látható, ekkorra gyógyulnak be teljesen a hegek, ugyanis ennyi időre van szükség, hogy a szövetek visszanyerjék puhaságukat, rugalmasságukat.
• jobb közérzet, nagyobb önbizalom
• apró, rejtett hegek
• fiatalosabb tekintet
• látványosan feszesebb, esztétikusabb szemhéj
• bizonyos esetekben látásjavulás
Annak ellenére, hogy a szövődmények igen ritkák, érdemes tisztában lenni a következő lehetséges komplikációkkal:
• Vérömlenyek : általában nem súlyosak, ha szükséges, biztonságosan eltávolithatóak.
• Fertőzések : ennél a beavatkozásnál nagyon ritkák, az öltések helyén mikrotályogok kialakulhatnak, de ezek könnyen kezelhetőek. A kötőhártya-gyulladás megelőzesében a műtét utána első pár napra rutinszerűen felírt szemcsepp segít.
• Rendellenes hegesedés: a szemhéj esetén ez nagyon ritka, mert itt a bőr gyógyulása után általában minimalis jele a műtétnek, de előfordulhat, hogy a hegek a vártnál hangsúlyosabbak.
• Epidermális ciszták : a hegek mentén jelenhetnek meg, de gyakran spontán kitisztulnak. Ha ez nem történik meg, könnyen eltávolíthatóak, és nincsen hatásuk a végső eredményre. • Könnyproblémák : a túlzott könnytermelés ritkább probléma, mint a „szárazszem-szindróma”, amely egy már meglévő könnytermelési hiányt súlyosbíthat.
• Ptosis : (A felső szemhéj csüngése) : nagyon ritkán fordul elő, kivéve a hetven éven felülieknél, ahol egy már meglévő probléma súlyosbodhat az operáció következményeként. • Lagophthalmus : (a felső szemhéj tökéletlen záródása) : ez a műtétet követő első pár napon át jelentkezhet, de nem tart tovább pár hétnél.
• Ectropium : (alsó szemhéj kifordulása) : a súlyos formája nagyon ritkán fordul elő a helyesen végzett beavatkozás után. Az enyhébb forma előfordulhat, amikor a lágy szövetre hat a túlzott heg visszahúzódás; általában csökken több hetes rendszeres masszázs után, ami javítja a szemhéjak tónusát.
• A nemzetközi szakirodalom olyan különlegesen ritka esetekről is beszámol, mint például a szemhéjplasztikát követő diplopia (kettős látás), zöldhályog vagy éppen vakság.