Nyaki gerinc MR vizsgálat
Az MR vagy MRI (Magnetic Resonance Imaging) a képalkotó eljárások legmodernebb formája. A nyaki gerinc röntgen vizsgálatok csontszerkezeti megítélése mellett a nyaki gerinc problémák esetén a legmegbízhatóbb és legrészletgazdagabb eljárás a nyaki gerinc MR vizsgálat.
A mágneses rezonancia segítségével létrehozott részletgazdag képek tűpontos diagnózist tesznek lehetővé, egészségkárosodás nélkül. A technológia a műtéti hegek, és a már megállapított betegségek, problémák utánkövetésére is remek eszköz.
Milyen esetben van szükség nyaki gerinc MR vizsgálatra?
A vizsgálatot leggyakrabban neurológus, ortopédus vagy reumatológus szakorvosok ajánlhatják, ha gyanítják, hogy a kar, vállak területén előforduló panaszokat a nyaki gerinc rendellenességei okozzák vagy azok a nyaki gerinc régióból sugároznak.
A gerincoszlop fontos szerepet játszik a testtartásban és mozgásban. Emellett a gerincoszlopban futnak a gerincvelő mozgató és érző pályái. A gerincoszlop sérülései, problémái így sokféle tünetet kiválthatnak. Tapasztalhatunk éles fájdalmat a felső végtagokban (karok), illetve a gerinc mentén. A karok zsibbadása, izomgyengesége és kiesett szenzoros funkciói mögött szintén állhatnak a nyaki gerincoszlop sérülései. A fájdalom okozta kényszertartás szintén betudható nyaki problémáknak.
Az orvos a tünetek alapján valószínűsíteni tudja, hogy milyen konkrét problémák állhatnak a háttérben. Ezek közé tartozik többek között a porckorongsérv, a porckorongok elmeszesedése vagy kopása, a gerincvelő különféle daganatai. A gerincvelőt és az érző- és mozgató gyököket borító védő kötőszövet szintén megsérülhet. Előfordulhat továbbá, hogy a beszűkült gerinccsatorna vagy az ideggyök-csatorna szűkülete áll a tünetek mögött.
A kezelési tervhez szükséges pontos diagnózishoz azonban egy alapos, pontos vizsgálatra van szükség – az MR vizsgálat pedig az egyik legjobb rendelkezésre álló eszköz.
A nyaki gerinc MR vizsgálattal kapcsolatos tudnivalók
-
Az MR vizsgálat egy fájdalommentes vizsgálat, egyes betegeknél bezártság érzetet válthat ki, illetve a pozíció és a vizsgálat alatt elengedhetetlen mozdulatlanság okozhat kényelmetlenséget.
-
A készülék működését hangos, kattogó zaj kíséri, mely nem okoz halláskárosodást, füldugóval mérsékelhető ennek kellemetlensége.
-
A vizsgálat időtartama 20-25 percig tart és háton fekvő helyzetben zajlik.
-
A nyaki MR vizsgálatok nagy része kontasztanyag nélküli, úgynevezett natív vizsgálat. A natív MR vizsgálat nem igényel különösebb előkészületeket, ellentétben a kontrasztanyagos vizsgálatokkal.
-
Kontrasztanyagos vizsgálatot gerincvelői térfoglalások, tumorok, Sclerosis Multiplex (SM) gyanúja esetén készítünk.