Az eljárás során a hason ejtett apró, gomblyuk méretű nyíláson keresztül hatolunk be a hasüregbe. A köldöknél ejtett metszésen át egy kamerarendszerrel ellátott optikát vezetünk be, amely által nyert képet egy nagyfelbontású monitoron láthatunk. A hasüregben való tájékozódás miatt a hasat CO2 (szén-dioxid) gázzal töltjük fel, így a hasüregi szervek jól látható válnak. A sebész a kezét a hasüregbe nem vezeti, hanem helyette hosszú, vékony műszereket (manipulátor) használ. Az eljárás nagyon biztonságos, és a beteg számára nem megterhelő. Ezt műtéti típust alkalmazzuk myomák eltávolításánál, petefészekben lévő képletek megoldására, méheltávolítása során. Sőt ma már bizonyos onkológia műtétek (kiterjesztett méheltávolítás és kismedencei nyirokcsomólánc eltávolítása) is ezzel az eljárással történik. A hasfal integritásának megőrzése pedig biztosítja, hogy a beteg másnap hazamehet és élheti hétköznapi életét.
Ennél a műtét eljárásnál a hüvely felől hatolunk be a méhüregbe, így a hasüreg érintettelen marad. A méh nyakcsatornáján keresztük vezetünk fel egy vékony eszközt, amely magában foglal egy kamerát, egy manipulátor munkacsatornát és egy folyadék felvezetésére szolgáló öblögető rendszert. Ugyancsak egy nagy felbontású monitoron látjuk a méhüreg szerkezetét. Ezt az eljárást a méhüregben lévő eltérések (polyp, sövény, méhüreget torzító myoma) megoldására használjuk. A módszer kis megterhelést jelent, könnyen kivitelezhető és a beteg a műtét után pár órával elhagyhatja az intézményt.
Az eljárás során a hüvely felől hatolunk be a hasüregbe és a hüvelyen keresztül végzünk beavatkozásokat. Hüvelyi süllyedések, vizelet vagy széklet tartási zavarok kezelhetők ezzel a műtéti eljárással. Ez a módszer ugyancsak nagyon kis megterheléssel jár a betegnek és esztétikailag is szép műtét.