Alzheimer-kór kockázatbecslés vizsgálata

Alzheimer-kór kockázatbecslés vizsgálata

Alzheimer-kór betegségről

Az Alzheimer-kór egy progresszív neurodegeneratív betegség, amely elsősorban az időskorúakat érinti. A várható élettartam növekedésével a betegség gyakorisága is világszerte növekszik. Ahogy egyre több ember éri meg az időskort, úgy nő azoknak a száma is, akiknél fennáll a demencia kialakulásának kockázata. A demenciák 60-80%-ért az Alzheimer-kór felelős.

Az Alzheimer-kór korai diagnózisa kulcsfontosságú, hiszen a betegség időben történő felismerésével lehetőség nyílik a tünetek enyhítésére és a betegség lefolyásának lassítására.

Egy vérből végzett vizsgálat új lehetőséget kínál az Alzheimer-kór korai felismerésére évekkel vagy évtizedekkel a tünetek megjelenése előtt!

 

Gyakori tünetek

Gyakori tünetek

Az Alzheimer-kór tünetei leggyakrabban a memória funkciók romlása, emlékezetkiesés, tárgyak, személyek és helyek felismerésének problémái, beszédzavarok, viselkedési és pszichés problémák jelentkezhetnek, ezentúl a mindennapi tevékenységek, mozgások végrehajtása is nehézkessé válhat.
Ezek a súlyos a panaszok nem tekinthetők természetesnek idős korban sem.

Ezeket a panaszokat az Alzheimer-kóron kívül egyéb típusú demencia is okozhatja (pl. vaszkuláris demenciák). Így amennyiben Ön vagy családtagja Alzheimer-kórra utaló tüneteket tapasztal, feltétlenül forduljon neurológus szakorvoshoz!

Mit vizsgálunk pontosan?

Mit vizsgálunk pontosan?

Alzheimer-kór összetett laborcsomag tartalma:

  • Alzheimer-kór kockázatbecslés vizsgálata
    (oligomerizált β-amyloid)
  • Nagyrutin laborcsomag
  • B-12 vitamin
  • Folsav

 A vizsgálat során az beta-amyloid (Aβ) fehérjék felhalmozódását mérjük a vérben, mely alapján értékeljük az Alzheimer-kór kockázatát. A beta-amyloid (Aβ) fehérjék felhalmozódása évekkel vagy évtizedekkel a tünetek megjelenése előtt elkezdődik.

A teszt segítségével előre jelezhetjük ezt a folyamatot, amely az agyi sejtek pusztulásához vezet, és végül agykárosodást okoz.

A vizsgálat eredményeként egy kockázatbecslést kap a páciens, mely szerint a vizsgált beta-amyloid frakció szintje alapján alacsony, közepes vagy magas kockázatú csoportba tartozik-e. Az eredmény kizárólag az Alzheimer-kór kockázatára vonatkozik, más betegséggel összefüggő, egyéb típusú demenciák kockázatának felmérésére a vizsgálat nem alkalmazható.

A vizsgálat eredményei segítséget nyújtanak a megelőzésben és korai felismerésben is.

A vizsgálat lépései

1. Időpontfoglalás

Foglaljon időpontot online vagy hívja Call Centerünket!

2. Mintavétel

Elemzésre és meghatározásra kerül Alzheimer-kór kockázati szintje (alacsony, közepes, magas).

3. Elemzés

A páciens megkapja a labor leletet 21 napon belül. Amennyiben a laborvizsgálat értéke emelkedett Neurológus felkeresése szükséges.

4. Neurológiai vizsgálat

Neurológiai szakorvos a kockázati szinthez kapcsolódóan képalkotó diagnosztika vizsgálatot is javasolhat (agyi MRI vagy CT).

5. Időpontfoglalás

Időpontfoglalás diagnosztikai vizsgálatra és ezt követően neurológiai kontroll vizsgálatra további 3 munkanappal későbbre.

6. Kontroll

A diagnosztikai lelettel neurológiai kontrollvizsgálat keretében megtörténik a teljes kiértékelés, diagnózis felállítása és esetleges gyógyszerbeállítás.

Hogyan kell érkezni a vizsgálatra

A vizsgálathoz, ha van rá lehetősége, kérjük hozza magával a reggeli, első középsugaras vizelet mintát (gyógyszertárban kapható ehhez vizeletes pohár) + Éhgyomri vérvétel

  • A vizsgálatot megelőző 12 órában zsírszegény étrend javasolt!
  • Az alkoholfogyasztás a vizsgálatot megelőzően 24 órán belül kerülendő!
  • Víz fogyasztása megengedett, azonban más típusú folyadék szintén befolyásolja a vizsgálat eredményességét.

Eredmény: (21 napon belül)

Eredmény kategorizálás

  • Alacsony kockázat: Az Aβ oligomerizációs szintje alacsony. Ismételje meg a vizsgálatot 24-36 hónap múlva vagy kognitív hanyatlás jelei esetén.
  • Közepes kockázat: Az Aβ oligomerizációs szintje közepes. Életmódbeli változtatások és rendszeres orvosi ellenőrzés javasolt.
  • Magas kockázat: Az Aβ oligomerizációs szintje magas. További vizsgálatok és neurológus szakorvos felügyelete javasolt.
KAPCSOLAT
1123 Budapest,
Alkotás utca 55-61.
+36 1 323 7000
NYITVATARTÁS
  • Hétfő 06:30-20:00
  • Kedd 06:30-20:00
  • Szerda 06:30-20:00
  • Csütörtök 06:30-20:00
  • Péntek 06:30-20:00
  • Szombat 07:00-14:00
  • 2025.05.1-2. Zárva
HÍRLEVÉL

PARKOLÁS / TÉRKÉP
Parkolási lehetőségek