Az endokrinológia az orvostudomány azon ága, amely a hormonokkal kapcsolatos betegségekkel foglalkozik. Az endokrin rendszer a hormonokat kibocsátó mirigyeket foglalja magában. Ezek közé tartozik az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigy, a hasnyálmirigy, a mellékvesék, a petefészek és a herék.
Hormonrendszerünk működése az egész szervezetünkre hatást gyakorol. Ha bármilyen zavar áll be életfolyamataink szabályozásában – anyagcsere, emésztés, növekedési folyamatok, szexuális funkciók, hajhullás, indokolatlan fogyás, hízás, bőrproblémák, látásromlás, végtagzsibbadás, menstruációs zavarok, hangulatingadozás, depresszió, levertség, fáradtság, csontritkulás – a háttérben leggyakrabban az endokrin, azaz belső elválasztású mirigyeink hormontermelésének csökkenése, növekedése vagy zavara áll.
Az endokrinológus célja az, hogy helyreállítsa a megbillent egyensúlyt, és optimalizálja az endokrin mirigyek működését. Ehhez a páciens alapos kikérdezését követően, tüzetes labor, valamint eszközös vizsgálatokat és gondosan felépített kezeléseket alkalmaz.
Az endokrin betegségek rendkívül változatos tüneteket és panaszokat okozhatnak. Mivel sokszor csak teljesen általános panaszok (elhízás, fejfájás, álmatlanság, fáradékonyság, magas vérnyomás, bőrproblémák stb.) jelentkeznek, sokszor igen nehéz időben felismerni, hogy a tünetek mögött hormonális problémák állnak. Ráadásul ugyanaz a tünet többféle endokrin mirigy hormontermelési zavarának is lehet következménye.
Ezért is nagyon fontos, hogy ne próbáljuk meg önmagunkat diagnosztizálni, hanem az általános tünetek illetve a különböző endokrin betegségek, hormonzavarok gyanúja esetén minél előbb forduljunk endokrinológus szakorvoshoz.
hypophysis adenoma
prolactinoma
Cushing-kór
diabetes insipidus
pajzsmirigy túlműködés (hyperthyreosis)
pajzsmirigy alulműködés (hypothyreosis)
pajzsmirigy autoimmun gyulladása (Hashimoto thyreoiditis)
Graves-Basedow kór
göbös struma/golyva
túlműködés (hyperparathyreosis)
alulműködés (hypoparathyreosis)
mellékvese túlműködése (Conn-szindróma, Cushing-szindróma)
mellékvese alulműködésével elégtelenségével járó betegségek pl. Addison kór
congenitalis adrenalis hyperplasia
Emellett endokrinológiai betegség okozhat meddőséget, kialakulhatnak a nemi hormonok termelődésével kapcsolatos zavarok, felléphet policisztás ovárium szindróma (PCOS) illetve osteoporosis (csontritkulás) is.
Az endokrinológiai szakrendelés során az orvos egy sor kérdést tesz fel a diagnózis felállításának érdekében.
Ezek a kérdések a következőkre terjedhetnek ki:
jelenlegi gyógyszerek
hormonális problémák a családban
egyéb egészségügyi állapotok, beleértve az allergiákat is
táplálkozási szokások
Az endokrinológus szakorvos ellenőrzi a páciens szívritmusát és vérnyomását, és megnézi a bőr, a haj, a fogak és a száj állapotát is. Vér- és vizeletmintát is vehetnek. A diagnózist követően az endokrinológus személyre szabott javaslatot tesz egy kezelési tervre attól függően, hogy melyik alapbetegség okozza a tüneteket.
A Wáberer Medical Center kiemelkedő hatékonysággal gyógyítja az endokrinológiai eltérések által okozott betegségeket. Pajzsmirigy ultrahangra, esetleg gyermek endokrinológiára van szüksége egy szakorvosi vizsgálat keretében, vagy egyéb hormonális problémáira keres megoldást? Nagy tapasztalattal és kiváló szaktudással rendelkező orvosaink Magyarország egyik legjobban felszerelt magánklinikáján várják. Foglaljon időpontot endokrinológus szakorvosainkhoz online, vagy hívjon bennünket a +36-1-323-7000 telefonszámon, hogy hosszas várakozás nélkül fogadhassuk budai klinikánkon.