A panaszmentes lakosság csaknem fele rendelkezik vesekővel. Ezek gyakran hosszú ideig nem okoznak jelentősebb problémát, ún. nyugvó állapotban vannak. Ha egy kő túl nagy ahhoz, hogy természetes úton távozzon a szervezetből, megakadályozhatja a normál vizeletürítést és hirtelen komoly fájdalmat, vesegörcsöt okozhat. Egyéb tünetek lehetnek: véres vizelet vagy égő fájdalom vizeletürítéskor, fertőzés és hányinger.
Végleges javulás csak a vesekő eltávolításával várható. Sokan már csak akkor keresik fel orvosukat, amikor erős görcsök, esetleg láz, vizeletürítési gondok jelentkeznek. A rendszeres orvosi ellenőrzéssel megelőzhetőek az erős fájdalommal, esetleg komolyabb szövődménnyel járó vesekő okozta problémák. A kövek 30%-a aktív kezelést, kőeltávolítást igényel.
A vesekövesség könnyedén megállapítható egyszerű ultrahangos vizsgálattal, vagy röntgenfelvétel segítségével.
Nyílt műtét: hátránya, hogy nem ismételhető korlátlanul, altatással járó kórházi kezelést igénylő beavatkozás.
Percutan endoscopos kőeltávolítás: a nyílt műtéttől eltérően rövidebb gyógyulási idővel, kevés szövődménnyel járó műtét
Lökéshullám kőkezelés (ESWL): Az elmúlt évtized egyik legjelentősebb vívmánya.
Lényege, hogy a külső keltésű, nagy energiájú lökéshul- lámmal a vesekövet folyamatos impulzusokkal széttörik. A közel 20 perces beavatkozás után az apró kődarabok a vesevezetéken, majd azt követően a húgycsövön keresztül távoznak a szervezetből. A beavatkozás fájdalommentes, semmilyen érzéstelenítést nem igényel.
A beavatkozás ismételhető, nem károsítja a vesét.
A vesebetegek mintegy 90%-a esetében alkalmazható az ESWL kezelés.
Az ESWL kezelés előnyei:
A kezelésre való alkalmasságot az urológus szakorvos állapítja meg, aki a megfelelő vizsgálatok után az ESWL beavatkozásra küldi a beteget.