A Központunkban a vizsgálatok és különböző kezelések mellett a műtéti esetek is kiemelkedő számban érhetőek el. Az intézmény nyitása óta több, mint 1000, csak 2023-ban összesen több, mint 400 sikeres nőgyógyászati műtétet hajtott végre csapatunk. Tavaly kiemelt esetszámban endometriózis és myoma betegségek voltak.
Ez azért is fontos, mert a tapasztalt szakorvosok mellett a jól összeszokott műtői team is kulcsfontosságú szerepet játszik egy esetleges operáció sikerességében, s ez a fajta biztonságosság, gyakorlottság az intézményben nagyon jól működik. A páciens útját az esetmenedzser segíti és koordinálja. Ez a személy a beteget az első szakorvosi vizsgálattól a műtétet követő gyógyulási időszakig támogatja és azért felel, hogy ne maradjanak nyitott kérdések, illetve a páciens tisztában legyen a folyamatokkal, teendőkkel, időpontokkal a lehető legkevesebb utánajárás és leterheltség mellett is.
A sebész egy robotizált rendszert irányít a beavatkozás elvégzéséhez. Az orvos néhány kisebb bemetszést ejt, és 3D HD kamera segítségével kristálytiszta, nagyított képet kap a méhről, a méhnyakról és a környező szövetekről. A sebész egy konzolnál (sebészi konzol) ül Ön mellett, és a bemetszéseken keresztül apró műszerekkel és kamerával operál. A da Vinci sebészeti rendszer az emberi kézhez hasonló, de nagyobb mozgástartományban mozgó műszereket hajlítva és forgatva valós időben képezi le a sebész kézmozdulatait.
További részletek a robotasszisztált nőgyógyászati műtétekről
Az eljárás során a hason ejtett apró, gomblyuk méretű nyíláson keresztül hatolunk be a hasüregbe. A köldöknél ejtett metszésen át egy kamerarendszerrel ellátott optikát vezetünk be, amely által nyert képet egy nagyfelbontású monitoron láthatunk. A hasüregben való tájékozódás miatt a hasat CO2 (szén-dioxid) gázzal töltjük fel, így a hasüregi szervek jól látható válnak. A sebész a kezét a hasüregbe nem vezeti, hanem helyette hosszú, vékony műszereket (manipulátor) használ. Az eljárás nagyon biztonságos, és a beteg számára nem megterhelő. Ezt műtéti típust alkalmazzuk myomák eltávolításánál, petefészekben lévő képletek megoldására, méheltávolítása során. Sőt ma már bizonyos onkológia műtétek (kiterjesztett méheltávolítás és kismedencei nyirokcsomólánc eltávolítása) is ezzel az eljárással történik. A hasfal integritásának megőrzése pedig biztosítja, hogy a beteg másnap hazamehet és élheti hétköznapi életét.
Ennél a műtét eljárásnál a hüvely felől hatolunk be a méhüregbe, így a hasüreg érintettelen marad. A méh nyakcsatornáján keresztük vezetünk fel egy vékony eszközt, amely magában foglal egy kamerát, egy manipulátor munkacsatornát és egy folyadék felvezetésére szolgáló öblögető rendszert. Ugyancsak egy nagy felbontású monitoron látjuk a méhüreg szerkezetét. Ezt az eljárást a méhüregben lévő eltérések (polyp, sövény, méhüreget torzító myoma) megoldására használjuk. A módszer kis megterhelést jelent, könnyen kivitelezhető és a beteg a műtét után pár órával elhagyhatja az intézményt.
Az eljárás során a hüvely felől hatolunk be a hasüregbe és a hüvelyen keresztül végzünk beavatkozásokat. Hüvelyi süllyedések, vizelet vagy széklet tartási zavarok kezelhetők ezzel a műtéti eljárással. Ez a módszer ugyancsak nagyon kis megterheléssel jár a betegnek és esztétikailag is szép műtét.