A várandósság ideje alatt a rendszeres terhesgondozás alapvető fontosságú a kismamák számára. Mi történik a szülész-nőgyógyász szakorvosi vizitek során, és milyen gyakran kell rájuk sort keríteni?
A terhesgondozás, más néven várandósgondozás a preventív egészségügyi ellátások egyik típusa, amely orvosi vizsgálatok formájában történik, és az egészséges életmódra vonatkozó ajánlásokból, valamint olyan orvosi információk nyújtásából áll, amelyek ismertetik az anyai élettani és biológiai változásokat.
A terhesgondozás segít csökkenteni a terhesség alatti kockázatokat, és növeli a biztonságos és egészséges szülés esélyét. A rendszeres várandósgondozás segíthet orvosának abban, hogy figyelemmel kísérje terhességét, és felismerje az esetleges problémákat vagy komplikációkat, mielőtt azok komolyabbá válnának.
A prenatális szűrések és vizsgálatok szerepet játszanak
az anyai halálozás,
a vetélések,
a születési rendellenességek,
az alacsony születési súly,
az újszülöttkori fertőzések, valamint
más megelőzhető egészségügyi problémák gyakoriságának csökkentésében.
A szülész-nőgyógyász szakorvosnál tett látogatások gyakorisága:
a terhesség első hat hónapjában minden hónapban;
a hetedik és a nyolcadik hónapban 2-3 hetente;
a terhesség kilencedik hónapjában pedig hetente.
A terhesgondozás gyakorisága a harmadik trimeszterben megnő, mivel bizonyos terhességi komplikációk, például a preeklampszia nagyobb valószínűséggel jelentkezik ilyenkor. A baba növekedésével kapcsolatos problémák is inkább a terhesség későbbi szakaszára jellemzőek, ezért a kezelőorvosa az utolsó trimeszterben gyakrabban fogja mérni többek közt például a súlyát, illetve a hasa méretét.
Ha a páciens kora vagy egészségi állapota miatt a terhesség magas kockázatúnak minősül, gyakrabban kell ellenőrzésre és vizsgálatokra járni, illetve különleges ellátásra is szükség lehet.
A vizitek során a következő vizsgálatokra kerül sor:
rutinvizsgálatok és szűrővizsgálatok elvégzése, például vérvizsgálat a vérszegénység és a HIV-fertőzés kizárására, illetve az anyai vércsoport ellenőrzésére;
a vérnyomás ellenőrzése;
a súlygyarapodás mérése;
a baba növekedésének és szívritmusának figyelemmel kísérése;
emlővizsgálat;
ultrahangvizsgálatok;
belgyógyászati és fogászati vizsgálatra irányítás.
Az első trimeszter végén történik az első ultrahangvizsgálat a genetikai rendellenességek szűrésére, a második trimeszter alatt pedig sor kerül a cukorterheléses vizsgálatra a terhességi cukorbetegség kizárására. A genetikai tanácsadás öröklődő betegségek esetén feltétlenül indokolt.
A kockázati tényezők alapján a kezelőorvos javasolhatja genetikai vizsgálatok elvégzését többek közt a 12 hetes vérvétel segítségével, hogy ellenőrizze a kromoszóma-rendellenességeket, amelyek olyan állapotokat okoznak, mint a Down-szindróma, az Edwards-szindróma, illetve a velőcsőzáródás.
A terhesség izgalmas időszak, amelyet jelentős változások jellemeznek, illetve amikor szervezete számos új tünetet tapasztal meg. Ha tudja, hogy mire számíthat a terhesség alatt, az segíthet megbirkózni a sok változással, és a legjobb, ha mindez úgy történik, hogy felkészült, tapasztalt szakemberek támogatják a folyamat során.
Babát vár, és a legjobb ellátást szeretné a terhesgondozás során? Foglaljon időpontot nőgyógyászati vizsgálatra a Wáberer Medical Center kiváló szakorvosaihoz, vagy hívjon bennünket a +36-1-323-7000 telefonszámon, hogy hosszas várakozás nélkül fogadhassuk kiválóan felszerelt budai klinikánkon.