A vesekövek sok ember életét megnehezítik, és bár a tüneteik gyakran ijesztőek, a probléma legtöbbször hatékonyan kezelhető, és kiújulása megelőzhető, ha a kivizsgálás és kezelés hozzáértő, széleskörű stratégia részeként történik. A vesekövek mindkét nemet érinthetik, de férfiaknál valamivel gyakrabban fordulnak elő.
Nem minden vesekő egyforma. A különböző összetételű vesekő típusok eltérő okokból alakulnak ki, és a kezelésük, valamint a megelőzésük módja is különbözik. Ha tudjuk, milyen típusú kővel állunk szemben, pontosabb és hatékonyabb kezelési tervet dolgozhatunk ki. Ráadásul a megelőzés is könnyebbé válik, ha ismerjük a kockázati tényezőket. A leggyakoribb vesekő típusok:
A vesekövek általában panaszmentesek, és sok esetben csak véletlenül, képalkotó vizsgálatok során fedezik fel őket. Méretük rendkívül változó: lehetnek egészen aprók, de akár az egész vesét is kitölthetik tünetek nélkül. A kövek hosszú ideig a vesében maradhatnak anélkül, hogy problémát okoznának, de sajnos bármikor elindulhatnak – ennek időpontját előre nem lehet megjósolni. Méretük növekedése szintén változó: előfordulhat, hogy évekig nem változnak, de az is lehetséges, hogy viszonylag rövid idő alatt több centiméteresre nőnek, sőt, akár ki is újulhatnak.
Ha egy vesekő elindul, bekerül a vesét és a húgyhólyagot összekötő vékony vesevezetékbe, ahol akadályozhatja a vizelet elfolyását. Ez a vizeletpangás miatt növekvő nyomást okoz a vesevezetékben és a vese üregrendszerében, ami intenzív fájdalmat eredményez – ez a vesegörcs. Fontos tudni, hogy a kő mérete nem áll arányban a fájdalom mértékével: egy 1-2 mm-es kő is hatalmas panaszokat okozhat, míg egy nagyobb kő is minimális tünetekkel járhat. A kisebb kövek általában maguktól kiürülnek, de az ürülési idő nagyon változó. A nagyobb kövek spontán ürülése kevésbé valószínű.
A húgyhólyagban ritkán fordulnak elő kövek, mivel, ha egy kő a vesevezetékből eljut a húgyhólyagig, általában könnyen kiürül onnan. Ha azonban mégis kialakulnak húgyhólyagkövek, az gyakran más alsó húgyúti problémára utal. Különösen férfiaknál fordul elő, jellemzően prosztatamegnagyobbodás esetén, amikor a kövek a hólyagban maradnak, és ott tovább növekedhetnek, akár 4-5 cm-es vagy nagyobb méretűre is. Kövek kialakulhatnak a húgyutakban lévő idegentestek felszínén is, például ritka esetekben nőgyógyászati műtétek után, egy hólyagot érintő varrat mentén. A húgyhólyagkövek eltávolítása legtöbbször műtéti beavatkozást igényel.