Az emlő mirigyállományból, kötő- és zsírszövetekből áll. Elváltozásai lehetnek jó vagy rosszindulatú daganatok.
Rosszindulatú daganatok közül megkülönböztetjük a nem invazív és az invazív emlődaganatokat.
• Nem invazív emlődaganatok szövettanilag rosszindulatúak, viszont még nem terjedtek mélyebb rétegekbe és nem okoznak a nyirokcsomókban, vagy más szervrendszerben megjelenő áttétet. Ilyen daganatok például a tejkivezető járatokat érintő DCIS daganatok, a mirigyállományt érintő nem invazív LCIS daganatok, vagy a Paget-kór. Ezen elváltozások ritkán járnak tünettel, ha mégis, akkor tapintható csomó vagy emlőváladékozás formájában jelentkezik. Invazív daganattá fajulás esélye 30-50% a diagnózistól számított 10-20 éven belül.
• Invazív emlődaganatok a nők leggyakoribb rosszindulatú megbetegedései. Előfordulása az utóbbi évtizedekben emelkedett, míg a betegség okozta halálozás csökkent, amely főként a korai diagnózisnak, a fejlett sebészi technikáknak és a korszerű hormon-, kemo- és radioterápiának köszönhető. Kialakulásának háttere pontosan nem tisztázott, viszont nagyban szerepet játszanak a genetikai faktorok. Előfordulása főként a 45-60 éves hölgyek körében jellemző.
Az emlődaganat nagyságától és kiterjedésétől függően változik a kezelési mód, ezek alapján lehet emlő megtartásos, vagy emlő eltávolításával járó műtét.
• Emlő eltávolítása (mastectomia) során az emlőállományt és a hónalji nyirokcsomókat távoltjuk el, a mellizmok meghagyása mellett.
• Emlő megtartásos konzervatív eljárások során a tumort 1 cm-es ép szövettel távolítjuk el a hónalji nyirokcsomók eltávolítása mellett, a megmaradt emlőket pedig kötelező jellegű műtét utáni sugárzás kell érje.
Amennyiben a daganat nem tapintható, műtét előtti jelölés szükséges, amely alatt ultrahang vagy dróthorog jelölést értünk.
• Dróthorog jelölésnél a műtét előtt egy kis dróthurkot akasztunk a daganat mögötti szövetbe, külső végét pedig a bőrfelszínen rögzítjük. A drótszál vezetésével a sebészi beavatkozás során a daganat könnyen felkereshető és eltávolítható.
• Izotópos jelölés során műtét előtt radioizotópot fecskendezünk az emlődaganat környezetébe. A nyirokutakba átjutó izotóp rövid idő múlva az elsődleges csomóban gyűlik fel. Ebből mintát véve, majd műtét alatti szövettani vizsgálattal kimutatható vagy kizárható a daganatáttét jelenléte.
Az emlőállomány eltávolítása jelentős alaki torzulást és térfogatcsökkenést okozhat, melyre onkoplasztikai módszerek jelentenek megoldást.
A rekonstrukciós műtétek történhetnek implantátum beültetéssel, vagy saját szövet felhasználásával. Az emlő környezetében levő izom, érlebenyek áthelyezésével, elforgatásával pótolható az eltávolított emlőállomány. Egyik ilyen kiváló eredményt adó technika a széles hátizom (latissimus dorsi) izom-bőr lebeny áthelyezése. Az izom alkalmas a térkitöltésre, a környező szövetek vérkeringésének javítására, a hátizom bőrlebenye pedig alkalmas pótolni a hiányzó emlő bőrét. Amennyiben a teljes térfogatot szeretnénk elérni, szükség lehet expander implantátum beültetésre.
A kórházi tartózkodás egyéntől és állapottól függően változhat, de általában a műtétet követő 3. napon a páciens hazatérhet. A műtét végeztével a páciensre egy fedőkötés kerül, amelyet a varratszedés után eltávolítunk, helyére pedig egy speciális kompressziós melltartó kerül, melynek 2-6 hétig állandó viselése javasolt tehermentesítés céljából.
Néhány hétig fontos a fizikai kímélet, majd fokozatos mozgás és kiegyensúlyozott életmód ajánlott a mielőbbi felépülés érdekében, ennek betartásával 1-2 hetet követően visszatérhet normál életviteléhez. Műtétet követő 2-3 hónaptól lehetséges a kíméletes, fokozatos sportolás. A teljes felépülés egyénenként változó, ugyanis nagyban meghatározza a rehabilitáció üteme, a műtétet megelőző általános állapot és aktivitás.
A végleges forma a beavatkozást követő 2-3 hónappal később lesz teljesen látható, ekkorra a mellek formája jelentősen javul, a sebek pedig alig láthatóak.
• Vérömleny (haematoma)
• Nyirokfolyadék felhalmozódása (seroma)
• Fertőzés
• Sebgyógyulási zavar, seb váladékozása, sebszétválás
• Bőr-, lebeny elhalás
• Rendellenes hegesedés
• Bőr érzéketlenség
• Légmell