Az epehólyag jóindulatú daganatai, illetve az epehólyagkövesség populációs betegségek.
Anatómiai háttér:
Az epehólyag a máj zsigeri felszínén elhelyezkedő kis zsákszerű szerv. Az epe a májban termelődik, majd a megfelelő idegi, endokrin és parakrin hatásokra az epehólyag összehúzódásával, és a patkóbél falában elhelyezkedő kis izomgyűrű elernyedésével a patkóbélbe kerülő zsírok, illetve olajok apróbb részecskékké bontásában játszik szerepet. Az epehólyag vérellátását egy kis artéria biztosítja.
Kórélettani sajátosságok:
A kőképződés oka populációnkban a bilirubin (epefesték), a kalcium, illetve a koleszterin háztartás felborult egyensúlya. Bizonyos betegségek a kalcium szint megemelkedéséhez vezethetnek, mely a vesekőképződés mellett az epehólyag-, illetve epeúti kövek kialakulásában is szerepet játszanak. Ilyen esetekben mindenképpen javasolt az epehólyag eltávolítása mellett az alapbetegség felderítése. Más kórállapotok az epefestékek felszaporodásához vezetnek.
Az epehólyag jóindulatú daganatainak okát nem ismerjük, ugyanakkor az epehólyag falban kialakult nagy vagy növekvő tendenciát mutató polipok szintén eltávolítandók a rosszindulatú átalakulás veszélye miatt.
Panaszok akkor alakulnak ki, ha egy nagyobb epehólyag kő lezárja az epehólyag vezetéket, emiatt az epehólyagban növekszik a nyomás, az epehólyag fala feszülni kezd. Amennyiben a kő kimozdul és az epeürülés biztosított, a görcsös hasi panaszok megszűnhetnek. Az epeürülés hiányában, a nyomás növekszik, az epepangás miatt bakteriális felülfertőződés alakulhat ki, mely végül az epehólyag gyulladását okozza. A gyulladás kezdetétől számított 72 órán belül a legideálisabb az epehólyag eltávolítását elvégezni.
A gyulladás elhúzódásával az epehólyag perforációja, epés hashártyagyulladás, illetve májtályog is kialakulhat.
Az apróbb kövek az epehólyag vezetéken keresztül az epeutakba kerülhetnek, azt elzárhatják, ekkor beszélünk epeúti kövességről. Ilyenkor a májban pangó epe miatt a bőr és a szaruhártya sárga elszíneződése lehet az első jel. A széklet színtelenné, agyagszerűvé válhat, a vizelet pedig sötét lesz. Az elhúzódó pangás az epeutak gyulladását válthatja ki.
Az epeúti kövek lezárhatják a hasnyálmirigy vezetéket is a patkóbélben levő kis nyílásba ékelődve, ekkor hasnyálmirigy gyulladás is kialakulhat.
Az onkológiai szempontból rossz prognózisú epehólyagdaganatok pontos okát jelenleg sem tudjuk, azonban az epekövek által okozott évtizedeken át tartó krónikus gyulladás szerepet játszhat az epehólyagrák kialakulásában. Ezt megerősíti, hogy epehólyagdaganat kőmentes epehólyagban nem szokott kialakulni.
Milyen tünetek alapján merül fel az epehólyag betegség?
Az epehólyag kövesség, illetve epehólyag polipok az esetek jelentős részében típusos panaszokat okoznak.
- sárgaság
- étkezést követően kialakuló jobb bordaív alatti görcsös fájdalom, mely a jobb lapocka irányába, valamint a csigolyák felé sugárzik.
- a fájdalom jelentkezhet a has középső részén is
Amennyiben az előbbi tünetek lázzal kapcsolódnak össze, illetve a hasi fájdalom nem szűnik fájdalomcsillapító- és görcsoldó kezelésre, felmerül az epehólyaggyulladás lehetősége is.
Az epehólyagköves betegek egy része tünetmentes. Az epehólyag eltávolítása azonban ilyenkor is javasolt a későbbi szövődmények megelőzése céljából.
Milyen vizsgálatok szükségesek?
A típusos tünetek jelentkezésekor javasolt:
- hasi-kismedencei UH vizsgálat elvégzése
- laborvizsgálat során a máj kapacitásáról, az epefestékek-, a hasnyálmirigy enzimek szintjéről, a gyulladásos paraméterekről tájékozódunk
- ERCP (endoszkópos retrográd cholangio-pancreatographia), illetve epeúti beavatkozás válhat szükségessé.
Ritkán kiegészítő vizsgálatként CT-re, MRI-re, MRCP-re is szükség lehet.
Epehólyag eltávolítása