A végbélsipolyok a végbél ürege, illetve a bőr között kialakuló preformált járatok, melyeken keresztül a végbél üregében levő baktériumok a végbél körüli lágyrészekkel közlekednek, folyamatos gyulladást, visszatérő tályogképződést, illetve váladékozást fenn tartva.
A végbélsipoly kiirtására egyrészt akkor van lehetőség, ha előtte seton draint (gumicsövet) helyezünk be, melynek megfelelően pontosan le tudjuk választani a járatot a záróizom rostjairól. Vagy abban az esetben, ha a sipolyjáratot az előzetes vizsgálat során a záróizomtól függetlennek látjuk.
A végbélsipolyok spontán záródására csekély esély van, ezért a sipolyjárat megszüntetésére sebészeti beavatkozásra van szükség. Amennyiben előzetes seton drenázs történt, a fő járat körül már heges tok alakult ki, melyet el tudunk választani környezetétől, kiirtva azt. Így a bent levő idegentestet el tudjuk távolítani. A sipolyt pedig zárni tudjuk.
Illetve amennyiben a járat a járóizmokat respektálja, a sipolyt egy ülésben kiirtjuk.
A műtétet követően a végbélsipolyból származó panaszok (ismételt tályogképződés, váladékozás, gyulladás) megszüntethetők.
Legvalószínűbb, hogy a műtét napján érkezik majd intézetünkbe, ritkán előfordul, hogy már előző esti befekvés szükséges. 1-2 héttel a tervezett műtéti nap előtt elvégezzük a szükséges kivizsgálást, ami laborvizsgálatot, EKG, röntgent és szükség esetén aneszteziológiai vizsgálatot jelenthet.
A műtétet altatásban, lábtartós fektetésben végezzük el. A sipoly járat bőr felőli, illetve végbél felőli szájadékát felkeressük. A járatot a bőr felől indulva a seton drain mentén kiírtjuk, lepreparálva róla a záróizom rostokat. Zárjuk a bőr, illetve a végbél felőli nyílást. A mintát szövettani feldolgozásra küldjük.
A végbélsipolyok sebészi megoldása esetén egyrészt különböző szövetragasztó anyagokkal, dugókkal a járatot el lehet zárni, illetve Hippocrates szerinti csomózással szintén kiírthatók. Konzervatív vagy gyógyszeres terápiás alternatíva nincs. Amennyiben aktív Crohn betegséggel küzd, annak gyógyszeres előkezelését javasoljuk.
Műtét utáni fájdalom a műtéti területen, bőr-, szövetkárosodás, gyulladások, hegesedés, sebfertőződés, seb körüli érzéketlenség, mélyvénás trombózis.
Műtét alatt aludni fog és semmilyen fájdalmat nem érez. Ébredést követően várható, hogy bizonyos diszkomfort éri majd, mindent megteszünk, hogy ezt minimalizáljuk, illetve ha kialakult, akkor csillapítsuk. A műtéti területen lehet kellemetlenség, mely a fájdalomcsillapítók szedésével szintén jelentősen javulni szokott.
A fájdalomcsillapítók az elkövetkező időszakban fokozatosan szükségtelenné válnak majd.
A műtétet követően másnap hazamehet.
A műtétet követően a javasolt ülő fürdőzés mellett a székletürítés könnyítése javasolt naponta 3×1 evőkanál Paraffin olaj elfogyasztásával.
Mikor fürödhetek vagy zuhanyozhatok?
Sportolás:
Munkavégzés: