A vastagbél (colon) emésztőrendszerünk vékonybelek, illetve a végbél között elhelyezkedő szakaszát képezi, mely a hasüregben fordított U alakban helyezkedik el. Ebben a bélszakaszban történik az emésztés utolsó fázisa, a víz visszaszívása, illetve ionok cseréje, itt alakul ki a formált széklet, mely a vastagbél végső kimeneti részén, a végbélen keresztül távozik.
A vastagbél gyulladásos, jó-, és rosszindulatú daganatos elváltozása miatt szükség lehet annak részleges, ritka esetben akár teljes eltávolítására. A bal oldali hemicolectomia a haránt vastagbél utolsó szakasz, a bal vastagbél hajlat, a leszálló vastagbél és a szigmabél eltávolítását jelenti, mely esetben nem kell számolni hosszú távon életvitel béli változással.
A laparoszkópos műtét során 3-4 darab 5-10 mm-es metszéseket alkalmazunk, itt vezetjük be az kamerát, illetve a műtéthez szükséges további eszközöket. A két bélvég közötti folytonosság helyreállítását egy kisebb, kb. 10-12 cm-es metszésen keresztül a hasüreg elé emelve végezzük.
A jóindulatú daganatos elváltozások műtét nélkül tovább nőhetnek, egy részük rosszindulatú daganattá alakulhat át. A rosszindulatú elváltozások előrehaladott esetben bélelzáródáshoz, vérzéshez, a bélfal átfúródásán keresztül hashártyagyulladáshoz vezethetnek, távoli szervekbe adhatnak áttéteket, a kialakuló szövődmények végzetesek lehetnek.
A vastagbél eltávolítását a laparoszkópos eljárás mellett da Vinci robotasszisztiált módszerrel is végezzük. Ennek a lehetősége hazánkban magánegészségügyi ellátás keretein belül egyedül a Wáberer Medical Centerben érhető el.
A műtétet altatásban végezzük. A köldök fölött ejtett kis metszésen keresztül a hasüreget egy erre kiképzett speciális eszközön keresztül széndioxid gázzal felfújjuk. A laparoszkóp egy vékony cső kamerával a végén, melyet arra használunk, hogy a hasüregen belül tájékozódjunk, a hasüreget áttekinthessük, a műtét egy nagy képernyőn keresztül követhető. 3-4 kisebb metszést készítünk, ezen keresztül az eszközöket bevezetve a haránt vastagbél utolsó szakaszát, a bal vastagbél hajlatot, a leszálló vastagbelet és a szigmabelet a hátsó hasfalról felemeljük a potenciálisan érintett nyirokcsomókkal és nyirokutakkal együtt. A belet ellátó artériák és vénák elzárásra kerülnek, majd kis metszésen keresztül a belet a hasfal szintje elé emeljük, eltávolítjuk. Amennyiben a májban vagy egyéb helyen áttétre gyanús képletet észlelünk, abból mintát veszünk.
Előfordulhat, hogy az elváltozás laparoszkópos technikával biztonságosan nem távolítható el, ekkor a nyitott hasi műtétre térünk át. Ritkán az is előfordulhat, hogy a talált lelet alapján a bélszakaszok nem egyeztethetők biztonságosan, így a visszahagyott vastagbelet átmenetileg egy, a hasfalon ejtett nyíláson keresztül kivezetjük a hasfalra, ún. sztómát (vendégnyílást) képezünk. A műtétet követően a széklet a hasfalra rögzíthető sztómazsákba ürül. Amennyiben lehetséges, egy későbbi időpontban, újabb műtét során a már gyógyult bélszakaszok egyesíthetők.
A laparoszkópos műtét előnyei a nyitott műtéttel szemben:
A jóindulatú daganatos elváltozások korai szakaszban (vastagbél polip) esetenként eltávolíthatók vastagbél tükrözés során, a nagyobb méretű polipok csak sebészi úton távolíthatók el. A vastagbél rosszindulatú elváltozásainál alternatív terápiás lehetőség nincs. Bizonyos esetekben úgynevezett neoadjuváns kezeléssel (sugárterápia, kemoterápia) lehet szükség a daganatos szövetszaporulat méretének csökkentésére, a műtét sikerének elősegítése érdekében.
Vérzés, érsérülés, bélvarratok szétválása, hasfali seb fertőződése, sipoly kialakulása, a has bőre a heg körül érzéketlenné válhat (rendszerint 2-3 hónapon belül elmúlik), mélyvénás trombózis.
Legvalószínűbb, hogy a műtét megelőző napon érkezik intézetünkbe. Ettől függetlenül 1-2 héttel a tervezett műtéti nap előtt elvégezzük a szükséges kivizsgálást, ami laborvizsgálatot, EKG, röntgent és szükség esetén aneszteziológiai vizsgálatot jelenthet.
A vastagbélműtétekhez szükség lehet a vastagbél és végbél teljes kiürítéséhez, ennek érdekében a sebésze kérheti, hogy a műtétet megelőző pár napban tartson folyadékdiétát, esetleg székletlazító szedésére, beöntésre is szükség lehet a műtét előtt. Erre vonatkozó részletes tanácsokkal operáló orvosa fogja ellátni.
A műtétet követően általában 3-5 nap után bocsátjuk el intézményünkből.
Műtét alatt aludni fog és semmilyen fájdalmat nem érez. Ébredést követően várható, hogy bizonyos diszkomfort éri majd, mindent megteszünk, hogy ezt minimalizáljuk, illetve ha kialakult, akkor csillapítsuk. A műtétet követően a metszés fájdalmas lehet, a műtét befejező lépéseként a sebet érzéstelenítjük.
Vastagbél részleges eltávolítása után normális, ha akár hetekig is gyengébbnek, fáradékonyabbnak érzi magát, de általában 1-2 héten belül visszatérhet normál aktivitásához. Fontos, hogy otthonában kezelőorvosa által javasolt diétát tartson, fokozatosan terhelje magát. Amennyiben sztómaképzés történt a műtét alatt, műtét után sztóma-terápiás nővér segíthet a sztóma kezelésének megtanulásában.
Mikor kezdhetek el sportolni?
A műtét utáni pár hétben fáradékonyabbnak fogja érezni magát, javasolt a mindennapi aktivitás fokozatos visszaépítése. Az első 6 hétben kerülje a nehéz fizikai munkát, súlyok emelését, intenzív sporttevékenységeket.
Mikor mehetek vissza dolgozni?
A munkába való visszatérés függ a munka típusától és a műtét kiterjedésétől. Laparoszkópos műtét esetén várhatóan 1-2 héten belül visszatérhet a munkavégzéshez.