A féregnyúlvány eltávolítását jelenti hastükrözéses úton. A féregnyúlvány a vakbélhez kis szájadékon keresztül csatlakozik, gyulladása a köznyelvben „vakbélgyulladásként” terjedt el, azonban a megfogalmazás téves, sem anatómiailag, sem pedig szemantikailag nem felel meg a klinikai képnek. A féregnyúlvány immunrendszerünk részét képezi, azonban eltávolítása nem jár életminőségbeli romlással. A laparoszkópos (hastükrözéses) műtét előnye a hagyományos, hasi metszéssel járó nyitott féregnyúlvány eltávolítással szemben, hogy 3 darab 5-10 mm-es metszésen keresztül távolítják el a féregnyúlványt, így a műtétet követő sebfájdalom minimális, a felépülés pedig gyorsabb.
A beavatkozásra a hevenyen kialakult féregnyúlvány gyulladás miatt van szükség. A gyulladást több tényező okozhatja, általában a pontos okot nem tudjuk felderíteni, azonban arra nincs is szükség. A gyulladás előre haladása esetén a féregnyúlvány perforál, helyi, majd generalizált hashártyagyulladás alakulhat ki, kismedencei, valamint a féregnyúlvány melletti tályogképződéssel. A gyulladással együtt baktériumok kerülhetnek a keringésbe, véráramfertőzést okozva, potenciálisan fatális kimenetellel.
A műtétet altatásban végezzük, mely során a köldök fölött ejtett kis metszésen keresztül a hasüreget egy erre kiképzett speciális eszközön keresztül széndioxid gázzal felfújjuk. A laparoszkóp egy vékony cső kamerával a végén, melyet arra használunk, hogy a hasüregen belül tájékozódjunk, a hasüreget áttekinthessük, a műtét egy nagy képernyőn keresztül követhető. A féregnyúlványt, a hozzá tartozó kis artériával kipreparáljuk, műanyag klippekkel zárjuk a képleteket, majd átvágjuk.
A féregnyúlványt az egyik kis metszésen keresztül eltávolítjuk, szövettani vizsgálatra küldjük. A hasüregben szilikon csövet (draint) hagyunk vissza, amennyiben a műtéti környezet megköveteli. Majd a műtéti sebeket zárjuk. A műtét átlagosan 20-30 percet vesz igénybe, mely az előkészületekkel, az altatással és a záró lépésekkel együtt megközelítőleg 30-40 perccel hosszabbítja meg a műtéti időt.
A hevenyen kialakult féregnyúlvány gyulladás konzervatív módon nem kezelhető. Az egyetlen megoldást a műtét jelenti.
Műtét utáni fájdalom a műtéti területen, bőr-, szövetkárosodás, gyulladások, hegesedés, sebfertőződés, seb körüli érzéketlenség, mélyvénás trombózis, nőkben a petefészekre terjedő gyulladásos megbetegedés fordulhat elő.
Ébredést követően várható, hogy bizonyos diszkomfort éri majd, mindent megteszünk, hogy ezt minimalizáljuk, illetve ha kialakult, akkor csillapítsuk.
A metszések körül is lehet kellemetlenség, mely a fájdalomcsillapítók szedésével szintén jelentősen javulni szokott.
Általában a műtétet követő napon a hasi drain (cső) kihúzását követően tudjuk intézetünkből elbocsátani. Ritkán előfordul, hogy a csövön még váladék ürül, ezért egy további napig biztonságosabb ha marad.
Mikor fürödhetek vagy zuhanyozhatok?
Sportolás:
Munkavégzés:
Kérjük, kerülje a műtét utáni közvetlen időszakban: