A végbél emésztőrendszerünk utolsó szakaszát képezi, mely felső, középső és alsó harmadra osztható. Ezen bélszakasz és a záróizmok összehangolt működése teszi lehetővé az akaratlagos székletürítést, illetve a széklet tartását (continentia). A végbél és végbélnyílás rosszindulatú daganatos elváltozása miatt szükség lehet annak teljes eltávolítására. A laparoszkópos abdominoperinealis rectum exstirpatio a végbél teljes eltávolítását jelenti, a végbél körüli záróizom, illetve a végbélnyílás eltávolításával és végállású, szigmabélből képzett sztóma képzéssel. A laparoszkópos műtét hasi szakasza során 3-4 darab 5-10 mm-es metszéseket alkalmazunk, itt vezetjük be az kamerát, illetve a műtéthez szükséges további eszközöket, mellyel a végbél eltávolítását, illetve a sztómaképzést végezzük. A gáttáji szakasznál, a végbélnyílás körül vezetett kör alakú metszésből történik annak kiirtása.
A rosszindulatú elváltozások előrehaladott esetben bélelzáródáshoz, vérzéshez, a bélfal átfúródásán keresztül hashártyagyulladáshoz vezethetnek, távoli szervekbe adhatnak áttéteket, a kialakuló szövődmények végső soron halálhoz vezethetnek.
A végbál eltávolítását a laparoszkópos eljárás mellett da Vinci robotasszisztiált módszerrel is végezzük. Ennek a lehetősége hazánkban magánegészségügyi ellátás keretein belül egyedül a Wáberer Medical Centerben érhető el.
Legvalószínűbb, hogy a műtét megelőző napon érkezik intézetünkbe. Ettől függetlenül 1-2 héttel a tervezett műtéti nap előtt elvégezzük a szükséges kivizsgálást, ami laborvizsgálatot, EKG-t, röntgent és szükség esetén aneszteziológiai vizsgálatot jelenthet.
A vastagbélműtétekhez szükség lehet a vastagbél és végbél teljes kiürítéséhez, ennek érdekében a sebésze kérheti, hogy a műtétet megelőző pár napban tartson folyadékdiétát, esetleg székletlazító szedésére, beöntésre is szükség lehet a műtét előtt. Erre vonatkozó részletes tanácsokkal operáló orvosa fogja ellátni.
A műtétet altatásban végezzük. A köldök fölött ejtett kis metszésen keresztül a hasüreget egy erre kiképzett speciális eszközön keresztül széndioxid gázzal felfújjuk. A laparoszkóp egy vékony cső kamerával a végén, melyet arra használunk, hogy a hasüregen belül tájékozódjunk, a hasüreget áttekinthessük, a műtét egy nagy képernyőn keresztül követhető. 3-4 kisebb metszést készítünk, ezen keresztül az eszközöket bevezetve a végbelet, a végbél körüli zsírszövettel (mesorectum), a benne levő potenciálisan érintett nyirokcsomókkal és nyirokutakkal együtt, illetve a végbél körüli záróizmot eltávolítjuk.
A szigmabél csonkból végállású sztómát képzünk. Amennyiben a műtéti szituáció úgy kívánja átmenetileg a hasüregben, illetve a gáti régióban szilikon csöveket (drain) hagyunk vissza, mely arra szolgál, hogy a keletkező vérsavót, esetleges vérzést elvezesse.
Előfordulhat, hogy az elváltozás laparoszkópos technikával biztonságosan nem távolítható el, ekkor a nyitott hasi műtétre térünk át. A műtétet követően a széklet a hasfalra rögzíthető sztómazsákba ürül. A beavatkozást követően a sztóma zárására lehetőség nincs.
A laparoszkópos műtét előnyei a nyitott műtéttel szemben:
A végbél rosszindulatú elváltozásainál alternatív terápiás lehetőség nincs. Bizonyos esetekben úgynevezett neoadjuváns kezeléssel (sugárterápia, kemoterápia) lehet szükség a daganatos szövetszaporulat méretének csökkentésére, a műtét sikerének elősegítése érdekében.
Ébredést követően várható, hogy diszkomfort érzése lehet, mindent megteszünk, hogy ezt minimalizáljuk, illetve ha kialakult, akkor csillapítsuk.
A metszések körül is lehet kellemetlenség, mely a fájdalomcsillapítók szedésével szintén jelentősen javulni szokott. A műtétet követően a metszéseket helyi érzéstelenítővel érzéstelenítjük, mely a sebfájdalmat minimálissá teszi.
Általában 3-5 napot kell Intézményünkben maradni.
Mint minden laparoszkópos műtét során, így az abdominoperinealis rectum exstirpatio során is szükségessé válhat a nyitott műtétre való áttérés (konverzió).
A beavatkozás lehetséges szövődményei:
Vérzés, hasüregi vérömleny, seb fertőződése, sipoly kialakulása, a has bőre a heg körül érzéketlenné válhat (rendszerint 2-3 hónapon belül elmúlik), mélyvénás trombózis
A műtét során behelyezésre kerül egy vénás kanül, húgyhólyagkatétert és gyomorszondát, mely az orrán keresztül kerül levezetésre és arra szolgál, hogy felső bélszakaszokban felgyűlő bélnedvet levezesse és csökkentse a hányinger kialakulásának lehetőségét. Ezen eszközök várhatóan a műtét utáni 1-3 napon belül eltávolításra kerülnek.
Daganatos betegség miatt végzett műtét utáni gyógyulási idő függ a daganat méretétől és szövettani tulajdonságaitól.
Mikor fürödhetek vagy zuhanyozhatok?
Sportolás:
Munkavégzés: