A pajzsmirigy pillangó formájú belső elválasztású mirigy, hormont termelő szerv. A nyak középvonalában, a gége magasságában helyezkedik el, szoros kapcsolatban van a légcsővel és a nyelőcsővel. A mellékpajzsmirigy parathormont választ el, mely a szervezet kalcium- és foszfátháztartásában játszik szerepel.
A pajzsmirigybetegség tünetei kialakulásáért elsősorban a vér emelkedett kalcium szintje felelős:
A parathormon elválasztásának problémái a primer pajzsmirigy túlműködés, és a mellékpajzsmirigyben jó- és rosszindulatú daganatok jelenléte. Bizonyított rosszindulatú folyamatok esetén szükséges a pajzsmirigy teljes- vagy részleges eltávolítása az érintett nyirokcsomókkal együtt.
A mellékpajzsmirigy betegség természetétől függően a műtét célja az érintett, túlműködő mellékpajzsmirigy vagy jó- illetve rosszindulatú daganat eltávolítása szükség esetén a pajzsmirigy részleges vagy teljes eltávolításával. A parathormon elválasztása a helyben hagyott 3 mellékpajzsmiriggyel a műtétet követően is biztosított.
A műtétet altatásban végezzük. A nyaki bőrredőben, a szegycsont feletti területen ívelt bőrmetszést ejtünk.
A látótérbe került pajzsmirigylebenyt a pajzsmirigy tokján haladva tompán körbejárjuk. A műtét előtti képalkotó vizsgálat során lokalizált túlműködő mellékpajzsmirigyet kipreparáljuk. Amennyiben egészséges mellékpajzsmirigy is eltávolításra kerül, azokat a bőr alá visszahelyezzük.
A műtét során az elváltozásból hormonmintát veszünk le, amennyiben szükséges, és a parathormon szint nem megfelelő, további mellékpajzsmirigyet is eltávolítunk.
Rosszindulatú daganat esetén a felső és az alsó, pajzsmirigyhez futó ereket felkeressük, lekötések között átvágjuk.
A kivizsgálás részeként elvégzett labor, ultrahang, csontizotóp vizsgálat, aspirációs citológiai vizsgálat, CT eredményeinek birtokában a műtét előtt altatóorvosi vizsgálaton is át kell esnie a betegnek. A hormontermelés függvényében szükséges lehet a műtét előtt ennek a rendezésére.
Legvalószínűbb, hogy a műtét napján érkezik majd intézetünkbe ritkán előfordul azonban, hogy már előző esti befekvés szükséges. 1-2 héttel a tervezett műtéti nap előtt elvégezzük a szükséges kivizsgálást, ami laborvizsgálatot, EKG-t, röntgent és szükség esetén aneszteziológiai vizsgálatot jelenthet.
Csak a megemelkedett kalcium szint miatt kialakult tünetek kezelésére van lehetőség. Sugárkezelés, illetve kemoterápia az igazolt rosszindulatú daganat esetében csak palliatív, azaz élethosszt megnövelő, de a betegséget meg nem gyógyító céllal, általában gyenge általános állapot miatt választandó első kezelésként.
Műtét utáni fájdalom a műtéti területen, bőr-, szövetkárosodás, gyulladások, hegesedés, sebfertőződés, sérv kialakulása, allergiás reakciók, mélyvénás trombózis.
Ébredést követően várható, hogy diszkomfort érzése lehet, mindent megteszünk, hogy ezt minimalizáljuk, illetve ha kialakult, akkor csillapítsuk. A műtétet követően a metszés fájdalmas lehet, a műtét befejező lépéseként a sebet érzéstelenítjük. A metszések körül is lehet kellemetlenség, mely a fájdalomcsillapítók szedésével szintén jelentősen javulni szokott.
Általában a műtétet követően 24 órával a sebüregbe helyezett draint eltávolítjuk, majd a 2. napon tudjuk intézetünkből elbocsájtani.
Kerülendő a nyaki vérbőség kialakulása, erős préselés, lehajolás, nehéz tárgy emelése.
Teljes pajzsmirigy eltávolítás, vagy a mirigyállomány nagy részének eltávolítása után a pajzsmirigy hormon gyógyszeres pótlása szükséges. Ennek beállítása a műtétet követő időszakban, rendszeres laborkontroll mellett történik. A beállítás időnként hosszabb időt vesz igénybe, a betegnek éveken át, vagy élete végéig időszakos kontroll vizsgálaton kell megjelennie.
Szövődménymentes esetben a 4-5 hetes gyógyulási időszakot követően, az esetlegesen szükségessé váló hormonpótlással a beteg teljes értékű életet élhet.
Minden esetben az eltávolított mirigyállomány szövettani feldolgozásra kerül. Amennyiben ez rosszindulatú folyamatot igazol, akkor a beteg bevonásával, intézetünk klinikai onkológusával onkoteam ssegítségével születik döntés a további kezelés menetéről.
Sportolás:
Munkavégzés: