A végbélsipolyok a végbél ürege, illetve a bőr között kialakuló preformált járatok, melyeken keresztül a végbél üregében levő baktériumok a végbél körüli lágyrészekkel közlekednek, folyamatos gyulladást, visszatérő tályogképződést, illetve váladékozást fenn tartva. A végbélsipolyokat a záróizomhoz viszonyított helyzetük alapján lehet elkülöníteni, sebészi megoldásukat ehhez igazítani.
Hippocrates műtét során a sipolyjáratba fonalat vezetünk, melyet szorosra csomózunk, aztán hetente ambuláns keretek között ismételt csomózást végzünk, így a sipolyjáratra gyakorolt fokozatos erővel tudjuk azt kiirtani, a záróizom funkciójának megkímélésével.
A végbélsipolyok spontán záródására csekély esély van, ezért a sipolyjárat megszüntetésére sebészeti beavatkozásra van szükség. A beavatkozásra azért van szükség, mert a végbélsipolyok jelentős része a végbél záróizmon keresztül fut, ezért egyszerű kiirtás esetén a végbél záróizma is sérülhet, mely akár végleges széklettartási zavarokhoz vezethet. A sipoly kiirtásával a típusos tünetek (váladékozás, visszatérő gyulladás, tályogok, viszketés) megszűnnek.
Legvalószínűbb, hogy a műtét napján érkezik majd intézetünkbe, ritkán előfordul, hogy már előző esti befekvés szükséges. 1-2 héttel a tervezett műtéti nap előtt elvégezzük a szükséges kivizsgálást, ami laborvizsgálatot, EKG-t, röntgent és szükség esetén aneszteziológiai vizsgálatot jelenthet.
A műtétet altatásban végezzük, lábtartós fektetésben. A sipolyjárat bőr felőli, illetve végbél felőli szájadékát felkeressük, szondázzuk, majd a járatba fonalakat helyezünk, melyet megcsomózunk, a műtétet követően helyben hagyunk. A sebet kötéssel látjuk el. Amennyiben több járat van a végbél körül, azokba is fonalat vezetünk.
A végbélsipolyok sebészi megoldása esetén egyrészt különböző szövetragasztó anyagokkal, dugókkal a járatot el lehet zárni, illetve seton drainage-t követően szintén kiírthatók. Konzervatív vagy gyógyszeres terápiás alternatíva nincs. Amennyiben aktív Crohn betegséggel küzd, annak gyógyszeres előkezelését javasoljuk.
Műtét utáni fájdalom a műtéti területen, bőr-, szövetkárosodás, gyulladások, hegesedés, sebfertőződés, seb körüli érzéketlenség, mélyvénás trombózis.
Ébredést követően várható, hogy bizonyos diszkomfort éri majd, mindent megteszünk, hogy ezt minimalizáljuk, illetve ha kialakult, akkor csillapítsuk.
A műtéti területen lehet kellemetlenség, mely a fájdalomcsillapítók szedésével szintén jelentősen javulni szokott. A fájdalomcsillapítók az elkövetkező időszakban fokozatosan szükségtelenné válnak majd.
Fontos, hogy az első pár napon időre rendszeresen szedje a fájdalomcsillapítókat, ne, csak amikor már nagyon fáj, így sokkal egyenletesebbé tehető a hatásuk.
A műtétet követően másnap hazamehet.
A műtétet követően a javasolt ülő fürdőzés mellett a székletürítés könnyítése javasolt naponta 3×1 evőkanál Paraffin olaj elfogyasztásával.
A műtétet követően a fonalak hetenként végzett csomózása szükséges, melyet ambulanciánkon végzünk.
Mikor fürödhetek vagy zuhanyozhatok?
Sportolás:
Munkavégzés: