Az alvás az ember életétől elválaszthatatlan folyamat, melynek zavarai jelentősen rontják az életminőséget, negatívan befolyásolják az egészségi állapotot, a társas kapcsolatokat, a munkabírást. A magyar lakosságnak több mint a fele küzd alvásproblémákkal, és a panaszok általában hasonlóak (álmatlanság, horkolás, fogcsikorgatás, végtagrángás). Fontos figyelmet fordítani ezekre a jelenségekre, és nem bagatellizálni őket. Az alvászavar betegség, amely akár éjszakai szívinfarktust, stroke-ot (agyi érkatasztrófát) is okozhat. A klinikánkon végzett alvásvizsgálat során nagyszámú mérést készítünk klienseink alvászavarának azonosítására és diagnosztizálására. Az általunk nyújtott komplex alvásdiagnosztika magában foglalja az alvás endoszkópiát is, mellyel pontosan meghatározzuk a horkolást okozó valós anatómiai elváltozást – ezzel javítva az esetleges műtéti beavatkozás sikerét. A közepes és súlyos alvási apnoéban szenvedő pácienseink továbbirányításra kerülnek a megfelelően felszerelt alváscentrumba.
Az alvási apnoe szindróma a leggyakoribb alvásfüggő légzészavar, amely a garat alvás alatti ismételt elzáródása következtében alakul ki. A horkolás a felnőtt lakosság mintegy 10-30 százalékát érintő jelenség. A horkoló emberek bizonyos százalékánál ez ráadásul az összeszűkülő garat légzéskimaradással (OSAS – obstruktív alvási apnoe-val) társul. Súlyosabb alvási apnoe esetén ez a folyamat óránként többször is megismétlődhet, olyan hosszútávú egészségkárosodáshoz vezetve, mint a magas vérnyomás, szívinfarktus, illetve különböző agyi keringési zavarok. Egészségközpontunk rendelkezik OSAS szűrésre alkalmas hordozható respiratorikus poligráffal. Ennek segítségével megállapítható, hogy Önnél fennáll-e alvási apnoé, és ha igen, az enyhe, vagy súlyosabb mértékű. Ez utóbbi diagnózissal rendelkező pácienseinknél mindenképp poliszomnográfiás vizsgálatra van szükség, amely a lehető legteljesebb képet nyújtja az alvás alatti rendellenességről és azok lehetséges okairól.
Számos eszköz ígéri a horkolás eredményes csökkentését, megszüntetését: orrklipsz, horkolásgátló óra, fülbe helyezhető akupunktúrás dugó, légzéskönnyítő orrtapasz, horkolásgátló spray… Természetesen a lehető legjobb megoldás minden horkolással küzdő páciens számára az alvásdiagnosztikai, illetve fül-orr-gégészeti kivizsgálás. Klinikánkon ezeket a vizsgálatokat megfelelően képzett szakorvosok végzik, és meghatározzák meg, hogy kinek mi lenne a legmegfelelőbb kezelési forma. Amennyiben a konzervatív kezelések nem vezetnek sikerhez, az alábbi műtéti megoldásokat javasoljuk és végezzük: