Ide tartoznak a hüvely, a méh és a petevezetők veleszületett eltérései (a szervek elégtelen kifejlődése vagy az alaki deformitásai), amelyek többnyire műtéti úton kezelhetők. A szerzett alaki eltérések közül leggyakoribb a petevezető átjárhatatlansága, amelynek hátterében állhat korábban lezajlott gyulladás, korábbi méhen kívüli terhesség, vagy endometriosis. Ennek vizsgálata ambulanter elvégezhető, amely során a méh üregét speciális folyadékkal töltjük fel és megfigyeljük a folyadék petevezetőkön keresztüli kiáramlását. Ennek a vizsgálatnak a neve HyCoSy, amely fájdalmatlan és nem jár együtt sem sugárterheléssel, sem altatási kockázattal.
A másik gyakori ok, amely középkorban lévő nőknél hasi fájdalmat, rendellenes vérzést is okoz, a méh jóindulatú daganata, myomája. A myoma elhelyezkedése, nagysága, száma határozza meg a műtéti megoldás formáját.
Korábban gyógyszeres kezelésre is volt lehetőség, azonban a készítmény mellékhatásai miatt egyelőre felfüggesztésre került. A műtétnél minden esetben a méh megtartására törekszünk, szabályos méhűr képzése mellett. A méhüregtükrözéstől a laparoscopos myomagöb eltávolításon keresztül a nyitott műtettel kivitelezhető komplex méhújdonképződésig, bármely műtét típus elérhető. Célunk embrió befogadására és kiviselésére alkalmas anya méh elérése.