Amennyiben a tünetek enyhék és a háttérben a gerinc kisízületeinek elváltozása, illetve a porckorongok kopása igazolódik, akkor elegendő lehet az életmódváltozás, a gyógytorna, a nem szteroid fájdalomcsillapítók rövidtávú alkalmazása. Ha azonban a porckorong előreboltosulása vagy porckorongsérv alakul ki, akkor a gerinccsatornából kilépő ideggyök vagy idegfonat nyomás alá kerül. Ez azt jelenti, hogy a csigolyák között lévő, a gerinc rugalmasságát és hajlékonyságát biztosító porckorong elveszíti tartását és hátrafelé kitüremkedik, esetleg a külső rostos burkának kiszakadásával a belső rugalmas része is kijuthat.
Az ülőideg nyomása, az ülőideggyulladás – másnéven az ischias – az ideg ellátási területére kisugározva éles fájdalmat okoz tomportájon a lábak felé, lefelé nyilallva. A fájdalom sokféle lehet: enyhétól a kínzó égőig, zsibbadással, tűszúrásérzéssel, érzés kieséssel kezdődhet enyhén, majd fokozatosan erősödhet. A fájdalomérzés rendszerint az ideg lefutási pályáját követve az egyik alsó végtagot is érinti. Akut, erős gerincfájdalom esetén a gerincet lehetőség szerint kímélni ajánlott, mellette fájdalomcsillapítás, illetve gyulladáscsökkentés javasolt.
A fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszereken túl a reumatológus izomlazító gyógyszert, illetve a fájdalom helyére adott lokális szteroid injekciókat vagy rövid infúziós kezeléseket ún. ischias infúziókat alkalmazhat. A nagy fájdalom és gyulladás csökkenésével előtérbe kerül a gyógytorna, az érintett terület lazítása, nyújtása, illetve a tartásjavító tornák elsajátítása és az életmód megváltoztatása. Amennyiben a konzervatív kezelés eredménytelen, bénulás, széklet-, vizelettartási zavar áll fenn, akkor műtéti beavatkozás válhat szükségessé.