Terhesgondozás
A várandósság ideje alatt a rendszeres terhesgondozás alapvető fontosságú a kismamák számára. Mi történik a szülész-nőgyógyász szakorvosi vizitek során, és milyen gyakran kell rájuk sort keríteni?
A terhesgondozás alapjai
A terhesgondozás, más néven várandósgondozás a preventív egészségügyi ellátások egyik típusa, amely orvosi vizsgálatok formájában történik, és az egészséges életmódra vonatkozó ajánlásokból, valamint olyan orvosi információk nyújtásából áll, amelyek ismertetik az anyai élettani és biológiai változásokat.
A terhesgondozás segít csökkenteni a terhesség alatti kockázatokat, és növeli a biztonságos és egészséges szülés esélyét. A rendszeres várandósgondozás segíthet orvosának abban, hogy figyelemmel kísérje terhességét, és felismerje az esetleges problémákat vagy komplikációkat, mielőtt azok komolyabbá válnának.
A prenatális szűrések és vizsgálatok szerepet játszanak
-
az anyai halálozás,
-
a vetélések,
-
a születési rendellenességek,
-
az alacsony születési súly,
-
az újszülöttkori fertőzések, valamint
-
más megelőzhető egészségügyi problémák gyakoriságának csökkentésében.
A terhesgondozás vizsgálatainak gyakorisága
A szülész-nőgyógyász szakorvosnál tett látogatások gyakorisága:
-
a terhesség első hat hónapjában minden hónapban;
-
a hetedik és a nyolcadik hónapban 2-3 hetente;
-
a terhesség kilencedik hónapjában pedig hetente.
A terhesgondozás gyakorisága a harmadik trimeszterben megnő, mivel bizonyos terhességi komplikációk, például a preeklampszia nagyobb valószínűséggel jelentkezik ilyenkor. A baba növekedésével kapcsolatos problémák is inkább a terhesség későbbi szakaszára jellemzőek, ezért a kezelőorvosa az utolsó trimeszterben gyakrabban fogja mérni többek közt például a súlyát, illetve a hasa méretét.
