Mi az a laparoszkópia, és milyen esetekben lehet szükség laparoszkópos műtétre? Hogyan zajlik az eljárás, és mit kell tudni a beavatkozás utáni teendőkről?
A laparoszkópia (laparoscopia) egy olyan sebészeti eljárás, amely lehetővé teszi a sebész számára, hogy hozzáférjen a hasüreghez és a medenceüreghez anélkül, hogy nagy bemetszéseket kellene ejtenie a bőrön. A laparoszkópiát sokszor a kismedencei vagy alhasi fájdalom forrásának azonosítására és diagnosztizálására alkalmazzák, és akkor végzik el, ha a képalkotó eljárások (ultrahang, MRI, CT) nem tudnak segíteni a diagnózis felállításában. Az eljárás biopszia, azaz szövetminta vételére is alkalmazható a hasüreg egy adott szervéből.
Laparoszkópiára számos okból kerülhet sor, például:
az endometriózis, a krónikus kismedencei fájdalmak és gyulladásos betegségek, illetve a meddőség okainak diagnosztizálása és kezelésésre;
miómák, petefészekciszták, nyiromcsomók vagy méhen kívüli terhesség eltávolítására;
számos rendellenesség kezelése, beleértve a vizeletinkontinenciát, a kismedencei szervi prolapsust és a rák bizonyos formáit is; illetve
bizonyos rákos megbetegedések, köztük a petefészek, a méh és a méhnyak rákos megbetegedéseinek értékelésére.
A laparoszkópia számos különböző műtéti beavatkozás során is alkalmazható, például:
laparoszkópos appendectomia, azaz féregnyúlvány eltávolítása hastükrözéses úton;
laparoszkópos veseműtét;
laparoszkópia nőgyógyászati műtétek, (has-és kismedence tükrözéses) eljárások, mint például a laparoszkópos endometriózis műtét során.
A műtétet altatásban végezzük.
Az eljárás során a hason ejtett apró, gomblyuk méretű nyíláson keresztül hatolunk be a hasüregbe.
A köldöknél ejtett metszésen át egy kamerarendszerrel ellátott optikát vezetünk be, az így nyert kép pedig egy nagy felbontású monitoron láthatóvá válik.
A hasüregben való tájékozódás miatt a hasat CO2 (szén-dioxid) gázzal töltjük fel, így a hasüregi szervek jól kivehetőek lesznek.
A sebész a kezét a hasüregbe nem vezeti, ehelyett hosszú, vékony műszereket (manipulátor) használ.
Az eljárás nagyon biztonságos, és a beteg számára nem megterhelő. Ezt műtéti típust alkalmazzuk myomák eltávolításánál, petefészekben lévő képletek megoldására, valamint méheltávolítás során. Sőt ma már bizonyos onkológia műtétek (kiterjesztett méheltávolítás és kismedencei nyirokcsomólánc eltávolítása) is ezzel az eljárással történnek.
A hasfal integritásának megőrzése pedig biztosítja, hogy a beteg a műtétet követően másnap hazamehessen, és élhesse hétköznapi életét.
A laparoszkópos beavatkozás előnyei a következők:
kevesebb fájdalom, mint a nyílt eljárásoknál,
gyorsabb felépülés,
kisebb bemetszések, illetve
kisebb fertőzésveszély.
Ébredést követően várható némi diszkomfortérzés, illetve a metszések körül is tapasztalhat kellemetlenséget, ami a fájdalomcsillapítók szedésével jelentősen javulni szokott. Fontos, hogy az első pár napon az előre meghatározott időpontokban rendszeresen szedje a fájdalomcsillapítókat, ne csak akkor, amikor már nagyon fáj, mivel a hatásuk így sokkal egyenletesebbé tehető. A fájdalomcsillapítók az elkövetkező időszakban fokozatosan szükségtelenné válnak majd.
Laparoszkópia után a sebgyógyulásnak három fázisa van.
Az első szakasz (1-3 nap) a gyulladásos fázis, ekkor a seb melegebb tapintatú, a beavatkozás területén kisebb duzzanatot érezhet, amelyhez olykor még lüktető érzés is társulhat.
A második szakasz (4-7 nap) során kialakul a seb rugalmas váza, megtörténik a hámosodás, ekkor a műtéti metszést sötétbarna varr fedi. Ennek a fázisnak a végén, a 7-10. napon következhet a varratszedés. A varr leválása után a heg élénk rózsaszín lesz.
A harmadik szakasz (8 nap- 6 hónap) során a heg zsugorodik, színe fokozatosan halványodik, a heg szilárdsága és terhelhetősége pedig fokozódik.
Laparoszkópos műtét után, amennyiben kisebb beavatkozás történt, és nem fizikai munkát végez, a fájdalom elmúltával, a műtétet követő pár napon, héten belül visz-
szatérhetnek. Amennyiben fizikai munkát végez, legalább két-három hetet várjon, mielőtt
visszamegy dolgozni.
A Wáberer Medical Center a legjobb szakorvosokat, sebészeket biztosítja páciensei számára, ráadásul nálunk még a lábadozás is luxuskörülményekkel párosul! A budai hegyekre néző klinikánkon minden igényt kiszolgáló, komfortosan felszerelt kétágyas szobákkal és szakmailag felkészült egészségügyi személyzettel várjuk Önt.
Ha átfogó nőgyógyászati vagy egyéb szakvizsgálatra van szüksége, keresse fel a Wáberer Medical Center kiváló szakembereit! Hívjon bennünket a +36-1-323-7000 telefonszámon, vagy foglaljon online időpontot weboldalunkon egyszerűen és gyorsan!