Dr. Vértesaljai Márton, kardiológus szakorvosunk Tatár Csillánál járt, és sok-sok érdekességet árult el a kardiológia szakterületéről. Hagyományaink szerint most is tollat ragadtunk, és mint minden adásból, ebből is kiválogattunk néhány izgalmas részletet. Így minél több emberhez eljuttathatjuk azt a rengeteg információt, melyeket ezen alkalmakkor tudhatunk meg orvosainktól. A teljes epizód Csilla Spotify „Szólalj meg!” című, vagy YouTube csatornáján érhető el.
A kardiológus szívgyógyász, azaz kizárólag a szívvel foglalkozik. A szakterületen belül is felsorolhatunk különböző specialistákat. Többek között van olyan kardiológus, aki csak a szív képalkotásával (mint ahogyan interjúalanyunk is), vagy a koszorúérrel, a szívizom gyengeségével, a szívelégtelenséggel, vagy a ritmuszavarral dolgozik.
Azonban mégsem lehet minden esetben csak a szívre hagyatkozni, hiszen testünk minden része kapcsolatban áll egymással. Például, ha a szervezetben érelmeszesedés van jelen, akkor az befolyásolhat más szerveket, szervrendszereket is. Erre az összefüggésre pedig a szakorvosnak is figyelni kell.
Prewenció
A megelőzés első lépése minden esetben egy szakorvosi látogatás, hiszen már egy hosszas „kérdezz-felelek” beszélgetéssel is bekategorizálható a páciens kockázatoknak való kitettsége, egészségügyi állapota, és felmerülhet a betegség gyanúja is. Az ajánlott kardiológiai szűrés rendszerességének meghatározása egyedi, melyet befolyásol a genetika, az örökletességek és az életvitel is. Azonban az általánosságban elmondható, hogy panaszmentes és egészséges életet élő emberek számára is érdemes 50 éves kor felett évente egyszer meglátogatni a kardiológus szakorvost.
A kezelőorvos felmerülő panasz esetén különböző módszerekkel bizonyosodhat meg a páciens szívének egészségéről, vagy adott esetben valamilyen rendellenességről. Amennyiben a doktor szükségesnek ítéli meg, úgy különböző vizsgálatokra irányítja a pácienst. A tudomány mai állása szerint három vizsgálattípussal állíthatjuk fel a legbiztonságosabban és legpontosabban a stabil koszorúér betegség diagnózisát, mely gyakori ok a mellkasi fájdalom szindróma hátterében. Ezek a koronária CT, a terheléses szív ultrahang, és a szív MR. Utóbbi nagyon kevés helyen elérhető az országban, főleg magánegészségügyi ellátás keretein belül. A Wáberer Medical Centerben széleskörű képalkotó diagnosztikai eszközpark áll rendelkezésre a páciensek kényelmének érdekében, így a szív MR is rendelkezésre áll egy helyen intézményünkben, de természetesen elérhető az EKG, terheléses EKG, 24 órás Holter monitor, vagy ABPM vizsgálat is.
Blog cikk megosztása