Magas vérnyomás
A szívbetegségek 80 százalékánál kimutatható a háttérben a magas vérnyomás. A hipertónia lehet több tényező (pl. genetikai hajlam, életmód okozta tényezők) együttese miatt kialakuló elsődleges állapot, de másodlagos, betegségek (pajzsmirigy- vagy vesebetegség) kísérő tüneteként jelentkező tünet is. Ha nem kezelik, a szívet terhelő magas vérnyomás szívizom vastagodáshoz és szívelégtelenséghez, az érfalak túlzott terheléséhez és gyengüléséhez (aneurizma, stroke) vezethet, de a szervezet számos pontján okozhat túlterhelést.
Koszorúér betegségek
A szív oxigénnel való ellátásért felelős koszorúerek beszűkülését az érfalon lerakódott plakkok okozzák, amik évek- évtizedek alatt folyamatosan növekszenek, végül elmeszesedhetnek, szűkületet vagy elzáródást idézhetnek elő. A szűkült ér nem képes elegendő oxigént szállítani a szívizom számára, mely állapot szívritmuszavarhoz, végül szívinfarktushoz vezethet. Leggyakoribb tünete mellkas fájdalom a szegycsont mögötti területen. Ha érszűkületről vagy érelmeszesedésről hall, nagy valószínűséggel a koszorúér elzáródásáról van szó.
Szívritmuszavar
A normál állapothoz képest gyorsabb (tachycardia), lassabb (bradycardia) vagy szabálytalan szívritmust hívjuk ritmuszavarnak. Utóbbi esetben előfordulhat a normális ritmusba keveredő extra szívdobbanás vagy egy-egy ütem kimaradása is. Ezt okozhatja a szívizom károsodása, azonban ép szívizom esetén is előfordulhat. A ritmuszavar a legtöbb esetben nem vehető észre, és szakorvosi vizsgálat során fedezik fel, azonban bizonyos esetekben mellkasi fájdalom, mellkasi remegés, légszomj, érzékelhető gyors vagy túl lassú szívverés és szédülés is előfordulhat.
Szívelégtelenség
A különböző szívet érintő rendellenességek (például magas vérnyomás, koszorúér betegség) felemésztik a szív erejét, ezért a meggyengült szív nem képes elegendő mennyiségű vért szállítani a szervek működéséhez. Ez a probléma krónikus, tehát folyamatos felügyelet és kezelést igényel, és minden tizedik 65 évnél idősebb embert érinti. Mivel jellemzően más keringési problémák következményeként jelentkezik, kialakulása is lassú. Jellemző tünetei, az általános fizikai gyengeség, csökkenő aktivitás, étvágytalanság, hirtelen hízás, szabálytalan szívverés.
Szívbillentyű hibák
A szívben a pitvarok és kamrák találkozásánál, illetve a nagy erek eredésénél találhatók a szívbillentyűk, melyek a szív üregei közti véráramlást szabályozzák. Ha ezek a szelepként funkcionáló billentyűk nem zárnak rendesen, illetve súlyosan beszűkültek, azaz nyitott állapotban is akadályozzák a vér áramlását, gondot okoznak a keringésben. A veleszületett és szerzett szívbillentyű zavaroknak is számos formája ismert, de kezelésükre is többféle hatékony gyógyszeres és műtéti megoldás (szívbillentyű beültetés, tágítás, billentyű plasztika) létezik.
Veleszületett szívbetegségek
18 év feletti veleszületett szívbetegséggel élő betegek további rendszeres specializált követést igényelnek egész életükben. Függetlenül a betegség típusától, a leggyakoribb késői problémák a ritmuszavarok és a szívelégtelenség. De felnőttként az olyan mindennapokat és életvitelt befolyásoló kérdések, mint a sport, a fogamzásgátlás, a gyermekvállalás, vagy a munkavállalás is konzultációt, orvosi segítséget igényelnek.
Terhesség és szívbetegség
Szívbeteg gyanús, illetve a magas vérnyomással élő vagy szívbeteg nők esetében fontos a baba tervezésétől a születéséig való kardiológiai vonatkozású terhesgondozás.